Zabytki, muzea i galerie w Nowym Targu

zabytki

Zabytki, muzea i galerie w Nowym Targu

Nowy Targ nazywany jest stolicą Podhala. Miasteczko to znajduje się w kotlinie i jest rewelacyjną bazą wypadową do wycieczek w góry. Na południu są Tatry, na wschodzie, zachodzie i północy widoczne są Beskidy i Gorce. Poza aktywnym spędzaniem czasu w górach warto sprawdzić, co ma do zaoferowania Nowy Targ.

  • Kościół św. Katarzyny
    Położony jest nad Czarnym Dunajcem. Jego początki sięgają XIV wieku, powstała tu wtedy drewniana świątynia. W niedługim czasie Kazimierz Wielki ufundował kościół z murowanym prezbiterium poświęcony patronce miasta – św. Katarzynie Aleksandryjskiej. Obecny kościół udostępniony jest do zwiedzania, w lecie odbywają się tu koncerty organowe.

  • Kościół św. Anny
    Powstał prawdopodobnie w XV wieku. Kościółek modrzewiowy leży na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. W sezonie turystycznym udostępniony jest do zwiedzania.

  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
    Nazywany jest „nowym”. Powstał w połowie XX wieku. Można w nim zobaczyć monumentalny ołtarz przedstawiający Ostatnią Wieczerzę,  wykonał go krakowski rzeźbiarz Mieczysław Stobierski.

  • Rynek i ratusz
    Rynek nowotarski zajmuje powierzchnie ponad 1,5 ha. Do dzisiaj zachował swój pierwotny, średniowieczny układ urbanistyczny. Do 1784 roku wszystkie okoliczne domy były drewniane i parterowe. Po wielkim pożarze zaczęto budować murowane i piętrowe kamienice. Najważniejszym budynkiem był ratusz. W przeszłości mieścił się w nim urząd władz miejskich, sąd i więzienie. Obecnie jest tutaj Muzeum Podhalańskie.

  • Muzeum Podhalańskie
    Powstało w latach 60. ubiegłego wieku. Mieści się w Ratuszu. W zbiorach znajduje się 7000 eksponatów muzealnych. Organizowane są wystawy stałe i czasowe, które prezentują m.in. tradycyjną ceramikę podhalańską, kuśnierstwo jako element rozwoju miasta oraz inne zawody rzemieślnicze.

  • Muzeum Drukarstwa
    Cennym eksponatem miejsca jest unikatowa maszyna drukarska z połowy XIX wieku. Pochodzi z wiedeńskiej fabryki maszyn założonej w 1836 roku. Uratowana została przed zniszczeniem i ukryta przez Kazimierza Pajerskiego drukarza z Nowego Targu. W muzeum organizowane są warsztaty dla dzieci i dorosłych.

  • Kaplica Papieska na Polanie Rusnakowej
    Mieści się przy żółtym szlaku turystycznym w Gorcach. Wybudowana została w 1979 roku, przed wizytą Jana Pawła II w Nowym Targu. Poświęcono ją Matce Boskiej Królowej Gorców. Przez turystów nazywana jest Papieską lub Pasterską. Wnętrze nawiązuje do wartości maryjnych i patriotycznych.

Zobacz także

Lorem initius...