Turbacz na skiturach

skituory

Turbacz na skiturach

Najwyższy szczyt Gorców – Turbacz (1310 m n.p.m.) można zdobyć nie tylko pieszo. Miłośnicy narciarstwa mogą pokusić się i próbować dotrzeć do schroniska na Turbaczu na skiturach. Można tu dotrzeć prawie z każdej miejscowości położonej u podnóża Gorców: z Nowego Targu, Łopusznej, Ochotnicy Dolnej i Górnej, Tylmanowej, Rabki, Obidowej i wielu innych.

Proponowana przez nas trasa ma swój początek w Nowym Targu, a dokładnie na Długiej Polanie. Można tu wybrać kilka wariantów. Początkującym polecamy turowanie grzbietem, znakowanym szlakiem turystycznym. Początkowe podejście Golgotką może zmęczyć, ale spokojnie. Tak nie będzie przez całą wycieczkę. Szlak prowadzi głównie lasem, co jakiś czas wychodzi się na polany z bacówkami, z których przy dobrej pogodzie pięknie widać Podhale i Tatry. Największą polaną na trasie jest Bukowina Waksmundzka. Za nią, do naszej trasy dołącza szlak niebieski, co oznacza kolejne strome podejście. Kolejnym punktem jest połączenie ze szlakiem żółtym. Od tego miejsca trasa prowadzi wyraźną drogą, którą dochodzi się w pobliże schroniska. Warto do niego zajrzeć, odpocząć i zjeść coś ciepłego przed zjazdem. W końcu każdy zasłużył na nagrodę.

Powrotna trasa może być dokładnie taka sama, ale jeśli Wasze umiejętności narciarskie są wystarczające, warto wybrać inny znakowany szlak. Niezależnie od obranej trasy, należy zjeżdżać uważnie i bezpiecznie mijać turystów.

Jeżeli warunki pogodowe pozwalają i śniegu jest pod dostatkiem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tury założyć na progu Leśnej Bacówki i na nich dotrzeć do najbliższego znakowanego szlaku.

Zobacz także

Lorem initius...