Rezerwat przyrody Bór na Czerwonem

bór_na_czerwonym

Rezerwat przyrody Bór na Czerwonem

W Nowym Targu znajduje się jeden z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce – Bór nad Czerwonem. Nazwę swą zawdzięcza glonowi Zygonium ericetorum, którego plecha w okresie jesiennym przybiera czerwony kolor. Rezerwat powstał w 1925 roku. Na początku jego powierzchnia wynosiła 2 ha, w kolejnych latach poszerzano ją o kolejne hektary. Jest to jedyny rezerwat torfowisko-leśny w polskiej części Kotliny Orawsko-Nowotarskiej. Na terenie Boru rozciągają się bogate torfowiska, rośnie tu również starodrzew oraz kilkadziesiąt gatunków paprotników, mchów, roślin kwiatowych i wiele innych. Jeśli szczęście dopisze może uda się zobaczyć bociana czarnego, traszkę górską czy żmiję zygzakowatą.

Modernizacje terenu sprawiły, że zwiedzanie rezerwatu jest jeszcze ciekawsze. Między innymi zbudowano tu platformę widokową, z której przy dobrej pogodzie widać Tatry i Gorce. Pojawienie się drewnianych podestów umożliwia zwiedzanie Boru osobom starszym i z niepełnosprawnościami.

Od 2010 roku funkcjonuje tu ścieżka przyrodniczo-edukacyjna. Idąc wyznaczoną trasą, mijamy tablice z opisami miejsc i przedstawiające historię miejsca.

Dlaczego warto?

  • jest to ciekawa propozycja na spędzenie dnia z całą rodziną
  • możliwość zwiedzenia jednego z najstarszych rezerwatów w Polsce
  • interesująca ścieżka edukacyjna jest atrakcją zarówno dla dzieci jak i dorosłych


Dowiedz się  więcej

 Zobacz stronę

Zobacz także

Lorem initius...